Ekspedycja do środkowego Kaukazu do źródła rzeki Rioni na „lodowiec Pasis” – górna Racha [10 dni]

Środkowy Kaukaz
Ekspedycja do źródeł Rioni, lodowiec Pasis
10 dniPasis to stara nazwa Morza Czarnego. Rzeka Rioni, która wypływa z środkowego Kaukazu z lodowca Pasis z wysokości 2960m jest unikalną rzeką o długosci ponad 300km. Jej wcześniejszą nazwą również było Pasis. Była to rzeka, którą Argonauci dotarli do jednej z najbardziej rozwiniętych kultur na świecie: Kolchis. Tak było wcześniej.

Dla mnie zarówno turystyka raczyńska jak i imeretyjska oraz turystyka Kutaisi zaczyna się właśnie od lodowca Pasis i od wszystkiego co znajduje się w około. Tak jak rzeka Rioni tak i moja turystka kończy się w Morzu Czarnym.

Ekspedycja na którą Was zapraszamy jest wyjątkowa i unikalna jak wszystkie nasze wycieczki i tak jak one jest autorskim programem. Zapraszamy wszystkich na multi ekspedycję (kulinaria, folklor, mieszkanie w wioskach, w namiotach, trekking, jeep tour, off road, pstrągowanie, całodniowe wyżywienie, profesjonalni certyfikowani przewodnicy, załatwianie oficjalnych pozwoleń na poruszanie się w pogranicznej strefie z Osetią, konie, ciężarówki, winnice w dolnej Rachy oraz duża ilość Khvanchkary). Wycieczka odbędzie się w okresie lipiec – wrzesień.

Ponieważ nasze wycieczki służą rozwojowi regionalnemu dlatego tutaj też mamy dla was spotkanie z wyjątkową rodziną Mariki Lobjanidze. Marika oraz jej czterech synów ugości nas w swoim domu. Dwójka z jej synów już kilka lat uczy się i stara rozwijać się w kierunku turystki jako przewodnicy, koniarze i ratownicy górscy. I to właśnie oni będą naszymi miejscowymi przewodnikami. Ponieważ w tym regionie zrobiliśmy mnóstwo projektów takich jak zaprojektowanie i oznakowanie szlaków na Gona , Notsara i wykopaliska złota Sartsivisdziri chcemy Was tam również zabrać. Zabierzemy Was także w gosci do naszych pograniczników na najstarszą przełęcz z Rosją, do Mamisoni na 2819m n.p.m. . Ponieważ nasza wycieczka zamyka się w regionie Rachy nie przechodzimy do Swanetii w tej ekspedycji. Ostatni punkt do jakiego dotrzemy to granica gdzie spotykają się te dwa regiony.

Specyfika naszej wycieczki wymaga dobrego humoru, fizycznego przygotowania na kilkunastokilometrowe trekingi, ciężkie bezdrożna, które będą pokonywać nasi profesjonalni kierowcy a w niektórych sytuacjach ciężarówki. Czeka na nas wiele niespodzianek, zależnie od zmian pogody, na które będziemy w pełni przygotowani. Odpowiadając za bezpieczeństwo naszych gości i jesteśmy przygotowani od strony medycznej i technicznej. Jesteśmy nawet przygotowani na ewentualną ewakuację jeśli zajdzie taka potrzeba. Zanim przeczytacie dokładny program który poniżej przedstawimy chcemy podać kilka informacji o szlakach i fajnym projekcie visitoni.com, który zrobiliśmy dla urzędu miasta Oni (górna Racha) z opisami szlaków.

http://visitoni.com/gruzja/co-robic-w-oni/trekking-w-raczy/Nasza ekspedycja zaczyna się w Kutaisi. Przedstawiamy Wam jej harmonogram:

Dzień 1
Odbierzemy Was z lotniska. Tego dnia poznamy Kutasi oraz imeretyjskie potrawy u Laszy. Zrobimy niezbędne przed podróżą zakupy i przygotujemy się na wyjazd jeepami dnia kolejnego.

Dzień 2
Następnego dnia pojedziemy jeepami doliną rzeki Rioni przez malownicze doliny Khvanchkary w dolnej Rachy. Z Ambrolauri dojedziemy do miasta słońca Oni gdzie odwiedzimy miejscowe muzeum etnograficzne, które w najlepszy sposób wyjaśni nam gdzie się znajdujemy. Jaką kulturę, historię , legendy i ciekawostki ukrywa w sobie górna Racha i jego niesamowite wysokogórskie wioski Ghebi, Zopkhito, Brilli, zojkaczala i inne wcześniej opisane. Dowiemy się co ma wspólnego produkcja metalu w Brilli z Egipcjanami i unikalnym raczyńskim Balti.

Po wizycie w muzeum pojedziemy pod środkowe góry wysokiego Kaukazu do rodziny Mariki gdzie będzie na nas czekać domowa obiadokolacja, kawa lobjanidze od Mariki i miły, rodzinny, domowy klimat. To będzie nasza baza wypadowa.

Dzień 3
W ten dzień mamy przewidziany na off road jeepami do Gona (link z visit oni) i Notsara (link).

Dzień 4
Jedziemy jeepami do bazy geologów przy wykopaliskach złota w górach Sartsivisdziri. Rozbijemy namioty, rozpalimy ognisko, zrobimy piknik i zorganizujemy fajną wieczorną integrację z lokalnymi przewodnikami.

Dzień 5
Jeepami pojedziemy przez hitoryczne wioski Brilli i Zopkhito. Maszyny zostawimy w wiosce Shiukachala. W tych wioskach w sezonie letnim mieszka tylko kilku pasterzy. Zima miejsca te nie są opuszczone. Tutaj będą na nas czekali przewodnicy z końmi na ktore przeładujemy nasz sprzęt, wodę, żywność, etc. Natępnie pokonamy trasę długości okolo 5km do ruin starej alpinistycznej bazy pod wejściem na jeziora Saswanogora, które leżą na wyskości 2800m n.p.m. Tutaj też nocujemy.

Dzień 6
Po pokonaniu okolo 3-4 kilometrowego odcinka trafimy nad jeziora. To jest miejsce z którego naprzeciwko widać wszystkie góry środkowego Kaukazu. Będziemy mieć centralny widok na mitologiczne góry Edena. Tutaj też znajduje się lodowiec i góra Pasis które są kulminacją naszej wycieczki. Miejsce, gdzie możemy podziwiać narodziny rzeki Rioni – Pasis. Tak szybko z tego terenu nie zamierzamy jednak wracać. Rozłożymy namioty, rozpalimy ognisko i zanocujemy otoczeni tymi cudownymi widokami.

Dzień 7
Po śniadaniu wracamy na dół do naszych jeepow a następnie udajemy się spowrotem do Ghebi do domu Mariki. Tutaj urządzimy pożegnalne party. Podziękujemy i pożegnamy się z sąsiadami i całą wioską. Nocleg u Mariki.

Dzień 8
Po pysznym śniadaniu udamy się na najstarszą przełęcz z Rosją – Momisona. Odwiedzimy naszych pograniczników, dostarczymy im cukierki i owoce a następnie pojedziemy na nocleg u Shoty w wiosce Bugeula w dolnej Rachy.

Dzień 9
Wracacamy do Kutaisi. Zjemy pyszną obiadokolację u rodziny Laszy gdzie również zanocujemy. Ale zanim udamy się na spoczynek spędzimy ostatni wieczór w Gruzji imprezując w kutaiskich barach.

Dzień 10
Śniadanie i transfer na lotnisko.

[INFORMACJE]:
– ta wycieczka jest all inclusive i w cenie jest wszystko poza indywidualnymi zakupami serów i alkoholu (zakupy możecie zrobić na miejscu własnym zakresie)
– minimalna ilość uczestników: 4 osób, maksymalna: 12 osób
– 10 dni, 9 noclegów
– wycieczki możliwe w terminach: 4/08-13/08 oraz 10/09-19/09. Link do kalendarza:

[CENA ALL INCLUSIVE]:
– Cena od 4 do 6 osób: 750 EUR/osoba
– Cena od 8 do 12 osób: 660 EUR/osoba

[CENA ZAWIERA]:
– opiekę miejscowych przewodników. Jeden miejscowy przewodnik przypada na 3-4 osoby plus cały czas opiekę sprawuje nasza ekipa Tours by Kote: Kote i Ika
– jeepy
– paliwo
– konie
– noclegi ze śniadaniami
– pełne wyżywienie: 3 posiłki dziennie
– wyżywienie w drodze
– wino i chacha
– transfery z/do lotniska
– bilety wstępów
– namioty 2/3 osobowe i karimaty (bez śpiworów)
– wideo i foto wspomnienia z wyjazdu od #toursbykote
– opieka 24h
– w razie awarii auta, gwarantujemy podstawienie nowego i kontynuacje podróży
– UWAGA: cena zawiera wszystko poza biletami lotniczymi i osobistymi wydatkami

[PRZEWODNICY]:

Nad naszymi grupami opiekę sprawuje ekipa z długoletnim doświadczeniem #toursbykote. Możecie ich zobaczyć w dziale „ekipa”.


[INFORMACJE DODATKOWE]:

– Wymagamy 20% zaliczki.

– Przy rezerwacji kolejnego wyjazdu z nami oferujemy zniżkę 🙂racha-ekspedycja-1
racha-ekspedycja-2
racha-ekspedycja-7
racha-ekspedycja-8
racha-ekspedycja-9
racha-ekspedycja-10
racha-ekspedycja-11
racha-ekspedycja-12
racha-ekspedycja-5
racha-ekspedycja-4
racha-ekspedycja-13
racha-ekspedycja-3
racha-ekspedycja-15
racha-ekspedycja-16
racha-ekspedycja-17
racha-ekspedycja-18
racha-ekspedycja-19
racha-ekspedycja-20
racha-ekspedycja-21
racha-ekspedycja-22
racha-ekspedycja-23
racha-ekspedycja-6
racha-ekspedycja-24
racha-ekspedycja-14
racha-ekspedycja-1 racha-ekspedycja-2 racha-ekspedycja-7 racha-ekspedycja-8 racha-ekspedycja-9 racha-ekspedycja-10 racha-ekspedycja-11 racha-ekspedycja-12 racha-ekspedycja-5 racha-ekspedycja-4 racha-ekspedycja-13 racha-ekspedycja-3 racha-ekspedycja-15 racha-ekspedycja-16 racha-ekspedycja-17 racha-ekspedycja-18 racha-ekspedycja-19 racha-ekspedycja-20 racha-ekspedycja-21 racha-ekspedycja-22 racha-ekspedycja-23 racha-ekspedycja-6 racha-ekspedycja-24 racha-ekspedycja-14